Na samym początku warto wiedzieć, czym właściwie różni się single malt od blenda. Whisky „single malt” może być tak nazywana, jeżeli do jej produkcji wykorzystuje się jeden gatunek zboża, w jednej konkretnej destylarni. Miano „blended” otrzymuje natomiast whisky, którą tworzy się z wielu destylatów, różnych gatunkowo, pochodzących z destylarni rozrzuconych po całej Szkocji.
Ballantines Finest Whisky – przełomowy blend, wydany na rynek w 1910 roku i składający się z przeszło 50 składników. Dziś firma Ballantines działa pod skrzydłami spółki Chivas Bros., która jest zależna od Pernord Ricard. Roczna sprzedaż Ballantinesa to niemal 7 milionów skrzynek, co plasuje tę whisky na drugim miejscu w rankingu najpopularniejszych szkockich blendów. Jej kluczowymi składnikami są następujące single malty: Glenburgie, Miltonduff, Glentauchers i Tormore.
Ballantines 7YO Bourbon Finish – siedmioletni Bourbon Barrel Finish to nowość zaprezentowana w 2020 roku. Zastosowano tu tę samą recepturę jak przy Ballantines Finest, ale znaczącą różnicą jest długość starzenia, która wynosi siedem lat, oraz finiszowanie w świeżych beczkach po Bourbonie.
Ballantines 12YO – dwunastoletni Ballantines to znana wszystkim, doskonała receptura. Starzenie tej whisky trwa 12 lat i odbywa się w beczkach z białego amerykańskiego dębu, co daje pełny, łagodny smak.
Ze świata blendów przechodzimy do świata singli, a więc charakternych smaków oraz pełnych i bogatych finiszów. Firma Ballantines oprócz swoich klasycznych blendów, oferuje również single malty. Pochodzą one z destylarni, w których powstają najważniejsze składniki dla znanych na całym świecie blendów Ballantinesa.
Ballanites The Miltonduff 15YO – single malt tworzony w destylarni Miltonduff, leżakowany w beczkach z amerykańskiego dębu przez co najmniej 15 lat. Jest to whisky z 40-procentową zawartością alkoholu, która na pewno nie odstraszy początkujących fanów tego trunku.
Ballantines The Glenburgie 15YO – kolejny singielek, tym razem tworzony w destylarni Glenburgie, leżakowany w beczkach z białego amerykańskiego dębu przez conajmniej 15 lat. Butelkowany z mocą 40%. W przeciwieństwie do swojej siostry z Miltonduff jest to whisky dość charakterna, która może odstraszyć początkujących, albo wręcz przeciwnie – wciągnąć ich jeszcze głębiej w nasze ulubione single.
Zapraszamy do naszych sklepów, gdzie oferta od Ballantines cały czas rośnie.
Tekst przygotował Dawid C.
Tekst poprawił Stiksza.pl
Niestety nie możesz zobaczyć Bimbeerowych treści